Många har uppmärksammat Longines för klockornas stilrena design, varumärkets minst sagt gedigna historia samt klockornas kvalitet och prisvärdhet. Longines tillverkar exklusiva klockor med en väldigt hög hantverksskicklighet som få andra tillverkare i detta prissegment kan mäta sig med.
Regelbunden service även för exklusiva klockor
Även de mest exklusiva klockor behöver service med jämna mellanrum. En klocka innehåller många rörliga delar som slits med tiden. Självklart beror detta på hur frekvent uret används samt vilken typ av urverk det rör sig om. Det är dock viktigt att serva klockan i tid eftersom oljan som smörjer de rörliga delar blir sämre med tiden med resultatet att delarna i klockan slits fortare och servicen kommer att bli både komplicerad och dyr. En generell riktlinje är att serva ett automatiskt ur var sjätte år, då hinner inte oljan bli dålig och det riktigt hårda slitaget på klockan undviks.
Under en service är det viktigt att hela uret ses över för att inte några små skador eller detaljer går förbisedda, det går till exempel inte att enbart byta ut ett slitet hjul och låta ett annat mindre slitet hjul vara kvar. Det kommer att skada uret i längden. Äger du en eller flera Longines klockor? Kontakta då en urmakare som är auktoriserad för att serva Longines.
Bra att veta om att använda winder
En winder är en klockhållare som roterar en automatisk klocka så att den inte stannar. Om det är värt att använda en winder eller inte beror på hur klockan används. Använder du klockan varannan till var tredje dag så den hinner stanna är en winder ett bra alternativ. Men, du som använder ditt armbandsur mer sällan har ingen större nytta av detta tillbehör. Vid dessa omständigheter sliter det nämligen mer på klockan än det gör att dra upp den och ställa om den.
Ursprungligen bottnar windern i behovet av att ställa in alltifrån datum, dag, månad och eventuellt månfas i mer komplicerade armbandsur. Förr levererades winder direkt med armbandsuret från fabrik, men senare har många tillverkare börjat sälja dem separat börjat säljas separat från olika tillverkare.
För den som är intresserad av Longines klockor i Stockholm finns Rob Engström för dig. De erbjuder högkvalitativa ur från de allra förnämsta schweiziska tillverkarna och är certifierade för att serva uren in-house. Kontakta Rob. Engström för reparations- och servicearbeten för din exklusiva klocka.
“Texten ovan är skriven i online-marknadsföringssyfte. Åsikterna är författarens egna och speglar inte nödvändigtvis åsikterna hos Rob. Engström.”